حسابداری خدماتی

با ما تماس بگیرید
حسابداری خدماتی

حسابداری خدماتی

 

با توجه به پیشرفت روز افزون جوامع و نیاز آن ها به انواع خدمات و کالاها و سایر موارد دیگر، در کنار این نیاز ها موارد مختلفی رشد کرده اند و نیاز به این موارد روز به روز در حال افزایش است.
یکی از این موارد که شرکت ها و افراد زیادی به آن نیاز دارند خدمات حسابداری است. حسابداری نیز خود یک خدمت محسوب می شود. در این مقاله به توضیح حسابداری خدماتی برای افراد و شرکت‌ها می‌پردازیم.

 

 

حسابداری خدماتی چیست؟

انجام امور حسابداری شرکت ها یا اشخاصی که کار خدماتی انجام می‌دهند را حسابداری خدماتی می‌گویند. شرکت ها یا افرادی که به جای فروش محصول خدمات خود را به فروش می رسانند. این شرکت ها کالا یا محصولی برای فروش ندارند اما از فروش خدمات خود درامد زایی می‌کنند و معمولا به ازای زمان مشخصی از ارائه خدمات پول دریافت می‌کنند. از انواع شرکت ها و افرادی که کار خدماتی انجام می‌هند می توان شرکت های حسابداری، شرکته های نرم افزاری، موسسه های آموزشی یا افرادی که به صورت آزاد خدماتی مانند مشاوره، طرحی سایت و غیره نام برد که کالایی برای فروش ندارند و تنها از ارائه خدمات سود میبرند. انجام امور حسابداری این گونه شرکت ها یا افراد را حسابداری خدماتی می نامند.

 

 

چرخه حسابداری در شرکت های خدماتی چگونه است؟

 

هر کسب و کاری که خدماتی ارائه می دهد یا محصولاتی را به فروش می رساند دارای یک چرخه حسابداری است. حسابداری نحوه ردیابی یک کسب و کار مالی است. اگرچه شرکت های خدماتی و شرکت های بازرگانی کالاهای بسیار متفاوتی را به مشتریان خود ارائه می دهند، اما هر دو ملزم به رعایت اصول حسابداری هستند. این بدان معنی است که معادله حسابداری (دارایی ها = بدهی ها + حقوق صاحبان سهام)، برای هر دو اعمال می شود.

 


مقایسه یک شرکت خدماتی با یک شرکت بازرگانی

 

شرکت خدماتی به کسب و کاری گفته می شود که به مصرف کنندگان یا سایر شرکت ها خدمات ارائه می دهد. به عنوان مثال، یک شرکت حسابداری خدمات حسابداری را به افراد یا مشاغل دیگر ارائه می دهد، در حالی که یک آرایشگاه اصلاح مو، مدل دادن و سایر خدمات مراقبت از مو را به مشتریان خود ارائه می دهد. یک شرکت بازرگانی موجودی کالا را به صورت عمده خریداری می کند و سپس این محصولات را به مشتریان خود، معمولاً سایر مشاغل، تحویل می دهد.

اگرچه یک شرکت خدماتی ممکن است مقداری موجودی داشته باشد (به عنوان مثال یک آرایشگاه ممکن است شامپو و سایر محصولات مراقبت از مو  بفروشد)، در بیشتر موارد، یک شرکت کالا همیشه دارای سهام است زیرا در کسب و کار فروش کالا به دیگران است.

 

 

تفاوت چرخه حسابداری در شرکت های خدماتی و شرکت های بازرگانی

 

هر دو نوع شرکت چرخه حسابداری یکسانی دارند. تراکنش ها در مجله عمومی ثبت می شود و سپس مبالغ به حساب های دفتر کل مربوطه ارسال می شود. در پایان چرخه حسابداری، اعم از ماهانه، سه ماهه یا سالانه، حساب هایی در دفتر کل که نیاز به تعدیل دارند، تعدیل و صورت های مالی تهیه می شود. پس از بسته شدن حساب ها برای دوره، آنها با مبالغ تعدیل شده بازگشایی می شوند و دوره حسابداری جدید آغاز می شود.

 

شرکت بازرگانی و خدماتی هر دو دارایی هستند

 

شرکت های خدماتی و شرکت های بازرگانی دارایی هستند. وجه نقد، حساب های دریافتنی، تجهیزات اداری، لوازم اداری و استهلاک انباشته، همگی در هر دو نوع نمودار حساب شرکت ها جای دارند. مانند هر تجارت دیگری، سایر دارایی ها ممکن است متفاوت باشند.

به عنوان مثال، یک کسب و کار خدماتی ممکن است مالک ساختمان آن باشد و بنابراین، ساختمان یک دارایی است. یا یک شرکت بازرگانی ممکن است مالک ساختمان نباشد، اما می تواند تجهیزات مورد استفاده برای بسته بندی و ارسال کالا به مشتریان را داشته باشد.

 

 

شرکت بازرگانی و خدماتی هر دو بدهی دارند

 

هر دو شرکت دارای بدهی هستند، افراد و شرکت هایی که به آنها بدهکار هستند. اگر شرکت‌ها منابع را به صورت اعتباری خریداری می‌کنند، در این صورت حساب‌های پرداختنی دارند، سفارش‌های خرید معوقه یا موجودی در کارت اعتباری شرکت باشد این امر بدهی محسوب می‌شود. اگر هر یک از مشاغل دارای کارمندانی باشند که موعد دستمزشان باشد اما پرداخت نشده باشند، آن ها نیز بدهی محسوب می شوند. اگر ساختمان یا تجهیزات وام مسکن وجود داشته باشد یا سایر مواردی که نیاز به پرداخت دارند و تعهد پرداخت دارند نیز بدهی محسوب می‌شوند.

 

 

تفاوت هزینه ها و حقوق صاحبان سهام در شرکت خدماتی و بازرگانی

 

اینجاست که تفاوت یک شرکت خدماتی و یک شرکت بازرگانی بیشتر آشکار است. هر دو دارای هزینه های معمولی هستند، مانند هزینه لوازم اداری، هزینه بیمه و هزینه استهلاک. هر دو دارای حساب‌های درآمد، برداشت و سرمایه برای مالکان هستند. اما از آنجایی که یک شرکت بازرگانی دارای موجودی محصول یا کالا است، هزینه های ویژه ای در رابطه با خرید و فروش موجودی دارند. که طبیعتا با توجه به نیاز و کارکرد یک شرکت خدماتی این نوع هزینه را ندارد.
این محاسبه‌ای است که نشان می‌دهد کالایی که شرکت فروخته است برای خرید و در دسترس بودن شرکت چقدر هزینه دارد. اکثر شرکت های خدماتی با چنین چیزی سر و کار ندارند.

 

 

انواع صورت‌های مالی در شرکت های خدماتی

 

هم شرکت های خدماتی و هم شرکت های بازرگانی یک تراز آزمایشی برای شروع دوره تولید می کنند. تراز آزمایشی تعدیل شده در پایان دوره پس از انجام تعدیلات؛ صورت سود، ترازنامه و صورت حقوق صاحبان سهام و تراز آزمایشی پس از بسته شدن، پس از تکمیل ورودی های پایانی. بخش مهمی از این اطلاعات ورودی های دفتر کل که به طور منظم در طول چرخه حسابداری پست می شوند، استخراج می‌شود.

 

FAQ
icon
با ما تماس بگیرید
02144873715
09195090924

برای مشاوره فوری و مشاوره فوری تماس بگیرید

02144873715